Citroen meringue cupcakes… eindelijk weer een recept waarvan ik nooit had gedacht het te maken! 😛 Jullie kennen mijn stijl wel ondertussen en die is meer van de Franse patisserie. Maar af en toe heb je gewoon zin om even snel een paar cupcakes te bakken omdat het kan en je alles in huis hebt. Nou dat had ik dus laatst en daar kwamen deze citroen meringue cupcakes uit.
Nu wilde ik niet gelijk weer red velvet cupcakes maken of een ander iets te bekend recept. Nee ik wilde de klassieke Tarte au citron meringuée vertalen naar een cupcake. En dat kan heel makkelijk! De citroen meringue cupcakes bestaan uit een klassieke vanille cupcake met wat citroenrasp erdoor. Gebruik hiervoor wel echt verse rasp. De kant en klare variant zit vol met suiker en heeft niet dezelfde echte smaak en kick van een verse citroen. Verder heb ik een lekker friszure lemon curd gemaakt en alles afgetopt met een Italiaanse meringue. En zoals altijd kun je lekker experimenteren en het recept ook met andere smaken maken zoals limoen, yuzu, mandarijn of zelfs grapefruit.
Recept: Citroen Meringue Cupcakes
Voor 12 cupcakes
Cupcakes
150 gr boter, zacht
150 gr suiker
1 tl vanille extract
150 gr bloem
3 eieren
snuf zout
citroenrasp, vers (!)
Lemon Curd
150 gr kristalsuiker
sap + rasp van 3 citroenen
2 eieren, losgeklopt
60 gr koude boter, in blokjes
Italiaanse meringue
100 gr eiwit
200 gr kristalsuiker
40 ml water
Bereiding:
Cupcakes
- Klop de boter en suiker tot bleek en romig. Voeg één voor één de eieren toe gevolgd door de vanille. Zeef de bloem en zout boven het beslag en meng erdoor samen met de verse citroenrasp.
- Vul een muffinvorm met cupcakepapiertjes en verdeel het beslag hierin tot net onder de rand.
- Bak de cupcakes 20 minuten op 175 °C. Laat 5 minuten afkoelen in de bakvorm en vervolgens op een rooster.
Lemon Curd
- De suiker, citroensap en rasp verhitten tot het kookpunt. Dit al roerend over de eieren schenken en alles terug in de pan doen op laag vuur. Al roerend tegen de kook aan brengen. Maar let wel op dat de crème niet boven de 84°C komt, anders wordt het ei hard en krijg je stukjes in je crème.
- Zodra de lemon curd lobbig en dikker begint te worden, van het vuur halen en met een staafmixer de koude boter in blokjes erdoor mixen. Laat de lemon curd enkele uren opstijven in de koelkast.
Italiaanse meringue
- Breng de suiker met het water in een steelpan aan de kook. Doe de eiwitten in de mengkom van een staande mixer. Zodra het suikerwater 110°C is begin je de eiwitten stevig te kloppen. Als het suikerwater 120°C heeft bereikt giet je het in een langzame en dunne straal bij de eiwitten.
- Blijf kloppen tot de meringue is afgekoeld tot kamertemperatuur en doe het in een spuitzak met een ronde spuitmond.
Afwerking
- Snijd een soort kuiltje uit de bovenkant van de cupcakes (met mesje of appelboor). Giet dit vol met lemon curd.
- Spuit een grote toef meringue op elke cupcake. Houd hiervoor de spuitzak stil 2 cm boven de cupcake en spuit langzaam een egale grote toef. Stop met spuiten en trek de spuitzak naar boven om een mooi puntje te maken. Ga tot slot met een gasbrander langs de meringue om deze kleur te geven.
Foto’s: Isa Blom – www.isavision.nl